• Eskikale Mh. Osmanpaşa Cd.

  • 205 Kavukçu İşh. Kat:2 SİVAS

Gayrimenkul Hukuku

Gayrimenkul üzerindeki hukuka aykırı, usulsüz olan sorunların çözülmesini içeren taşınmazlara ait davalarda, diğer davalarda olduğu gibi avukat tutmama hakkınız vardır. Ancak gayrimenkul davaları çok uzun süren ve sık olarak takip edilmesi gereken dava türlerinden biri olduğu için bu tür sorunlarla karşı karşıya gelen taraflar en iyi gayrimenkul avukatı kim diye, bulundukları yerlerde araştırmaları ve bu alanda uzman avukatlar ile birlikte çalışmaları oldukça önemlidir.

Gayrimenkul avukatlarımız, bu tür davalarınıza bakabildiği gibi daha sonra herhangi bir sorun yaşamamanız için danışmanlık hizmeti de vermektedir. Kira sözleşmelerinizde, alım satımlarınızda, gayrimenkullerin değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler içinde avukatlarımız ile birlikte çalışabilirsiniz. Taşınmazlara ait davalar oldukça kapsamlı ve ayrıntılı olmaktadır. Bu nedenle gayrimenkul alanında uzmanlaşmış avukatlarımız davalarınız için oldukça büyük bir etkendir.

Ömer Nazlım


Gayrimenkul hukuku kapsamındaki hizmetlerimiz;

Tapu ve tescil davaları

İstihkak davaları,

Kamulaştırma davaları,

Kira bedeli tespiti ve tescil davaları gibi,

İhtiyaç sebebi ile tahliye

Bir kira yılı içinde iki haklı ihtar nedeni ile tahliye

Fuzuli işgal sebebi ile tahliye

Yeniden inşa ya da esaslı onarım sebebi ile tahliye

Satış sureti ile ortaklığın giderilmesi

Aynen taksim sureti ile ortaklığın giderilmesi

Kira bedeli belirlenmesi

taşınmaz ya da kiracı açabilir. Kira bedelinin belirlenememesi gibi durumlarda açılabilir. Kira sözleşmesinde taraflar arasında kira bedeli ve artış oranı belirlenir. Sözleşmede yazan artış uygulanmadığı ve kiracının aleyhine bir kira artışı söz konusu olduğunda kiracı davayı Sulh Hukuk Mahkemesinde açabilir.Tahliye Davaları

Kira sözleşmesinde yer alan kira bedellerinin geç verilmesi ya da verilememesi durumda, taşınmaz sahibi tarafından açılır. Tahliye Davaları Borçlar Kanunu’nun 260 vd. maddeleri ile 6570 sayılı gayrimenkul Kiralama Hakkındaki Kanun tarafından düzenlenir.

Avukatlarımız açmak istediğiniz davada vekaletinizi alabildiği gibi, taşınmazınız ile ilgili danışmanlığınızı da yapabilir. Kira sözleşmelerinde, dilekçelerinizde uzman avukatlarımızdan danışmanlık alabilirisiniz. Gayrimenkul sorunlarınızda çalışabileceğiniz avukatlardan olan Av. Ömer Nazlım’dan ayrıntılı bilgiler alabilir, danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.